3. najobľúbenejšia chuť sveta!
Zaujímavosť

3. najobľúbenejšia chuť sveta!

Najobľúbenejšie chute sveta – áno, aj také prieskumy sa robia a my sme za ne určite rady.

Najobľúbenejšie chute sveta – áno, aj také prieskumy sa robia a my sme za ne určite rady.  Z výsledkov vyšla ako najlepšia chuť na svete čokoláda. To sme asi čakali všetci 🙂. V tesnom závese je vanilka a krásne tretie miesto obsadzuje šťavnatý pomaranč. Keď sa zamyslíte, určite horko ťažko si spomeniete na niekoho vo vašom okolí, kto by pomaranč nemal rád. Jeho úžasná chuť je len jedna z častí, rady by sme v tomto článku vypichli i jeho ďalšie skvelé vlastnosti a tým potvrdili, že mu právom patrí veľká pocta.

Kôra pomaranča

Pomaranče kupujeme ako zdravú pochúťku alebo si z nich robíme osviežujúce šťavy. Avšak významnú rolu hrajú i jeho ďalšie produkty. Z kôry sa lisuje olej, ktorý se často využíva ako ochucovadlo do jedál alebo nápojov. Určite ste tiež zaznamenali i jeho vôňu v parfumoch alebo esenciálnych olejoch. I vaše čistiace prostriedky môžu voňať po pomarančoch, zásluhu na tom má hlavná zložka kôry pomaranča limonén.

Okvetné lístky pomarančovníka sa pridávajú do známych amerických marshmallow

Kvety pomaranča

Dôležitou časťou v oblasti parfumérie sú kvety pomarančovníka. V Španielsku používajú kvety pre ich vôňu a chuť k príprave čajov. V ďalších kútoch sveta sa okvetné lístky pomarančovníka pridávajú aj do dezertov, pečených výrobkov alebo známych amerických marshmallow. Okvetné plátky môžete využiť aj k upokojeniu nervov, proti astme, vysokému tlaku, horúčke a zvracaniu, a to povarením so soľou. Naopak pri povarení s cukrom sú dobré proti nechutenstvu.

Plod pomaranča

To, že sú pomaranče plné vitamínu C a posilňujú imunitu, je známe, čo už sa ale vie menej, je, že pomáhajú tiež posilňovať zrak, bojovať proti chorobám srdca a sú tiež dobrým ochrancom obličiek, konkrétne fungujú ako prevencia obličkových kameňov. Pomaranče nám pomáhajú udržať si sviežosť a nepodľahnúť  rýchlo únave. Obsahujú vitamín B7, ktorý je blahodarný pre naše vlasy a kožu. Z minerálov obsahujú vápnik, veľa horčíku, a tiež selén a draslík. Výnimočné sú v tom, že obsahujú malé množstvo rutínu (4 % v bielej šupke medzi kôrou a dužinou), ktorý podporuje elasticitu cievnych stien.

Tip na záver
Ako vybrať ten najlepší?

Vyberajte také plody, ktoré sú pevné a majú hladkú textúru. Naopak si dajte pozor na tie, ktoré sú mäkké a menia farbu. Uložené ich môžete mať buď v chladničke, alebo pri pokojovej teplote po dobu približne až dvoch týždňov. Čerstvo obraté pomaranče môžete mať od Hortimu celoročne :).

Hortim
Hortim 02. 03. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať