Nemôžete spať? Dajte si kivi!
Zaujímavosť

Nemôžete spať? Dajte si kivi!

5 zaujímavostí, ktoré vám dokážu, že kivi nie je len šťavnaté a chutné ovocie…

Kivi je obľúbené ovocie väčšiny z nás. Ale vedeli ste, že sa v ňom skrýva oveľa viac, než len výborná chuť?

1. Kivi na dobrú noc

V tomto hnedom chlpáčovi sa skrýva viac sily, než ste si mysleli. Dajte si vždy hodinu pred spaním dva plody kivi a pomôžu vám lepšie, a hlavne rýchlejšie zaspať. Kivi obsahuje serotonín, z neho sa v tele vytvorí melatonín, čo je hormón, ktorý je zodpovedný za pokojný spánok. Vďaka melatonínu sa ráno zobudíte odpočinutejší a hlavne sviežejší! Navyše vďaka tomuto hormónu šťastia, býva kivi spájané i so zlepšením nálady.

Kivi pre lepší spánok

2. Pepek námorník musí zmeniť jedálniček

Pepek by mal vymeniť špenát za kivi. Kivi totiž obsahuje viac luteínu ako špenát. Luteín bojuje proti voľným radikálom a zlepšuje náš zrak. Pôsobí preventívne proti vzniku rôznych chorôb, napríklad očnému zákalu. Celkovo posilňuje našu imunitu.

3. Pre nádhernú pleť

Kivi sa stalo obľúbenou ingredienciou pre domáce masky. Niet sa čomu čudovať. Je bohaté na Alfa Hydroxy kyseliny, ktoré zlepšujú obnovu kožných buniek, majú peelingovú schopnosť a podporujú udržiavanie hydratovanej pleti. Plody kivi sú tiež bohaté na vitamíny C, E a K. Sú ideálnym parťákom pre výživu vašej pleti a v boji proti starnutiu pokožky. Vysoký obsah vitamínu C napomáha k produkcii kolagénu – kľúčovej zložky v bunkách a orgánoch nášho tela, vrátane kože. Vitamín C taktiež zvyšuje schopnosť tela liečiť rany. Jedno kivi vám zaistí dennú dávku vitamínu C.

Kivi

4. Rastie ako vinič

Vedeli ste, že kivi rastie podobne ako vinič? Môže dosiahnuť dĺžky až 10 metrov a produkovať plody až 30 rokov. Je ale náročnejšie na pestovanie, potrebuje viac ako 200 dní bez mrazu. Možno ste to tušili, ale neboli ste si istí. Áno, kivi dostalo meno podľa rovnomenného malého vtáčika, ktorý pochádza z Nového Zélandu. Inšpiráciou bola jeho podoba, ktorá nápadne pripomína plod kivi.

5. Zdravé kosti za 1, 2, 3

Kivi obsahuje vitamín K a stopy vápnika a fosforu, ktoré prispievajú ku zdraviu kostí. Priemerný príjem vitamínu K môže pomôcť zabrániť osteoporóze. Vitamín K hraje tiež dôležitú úlohu pri zrážaní krvi. Jeden kus plodu poskytne až 30 % dennej potreby tohto vitamínu.

Hortim
Hortim 11. 05. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať