Top 5 zaujímavostí o mandarínkach
Zaujímavosť

Top 5 zaujímavostí o mandarínkach

Zaujímavosti, o ktorých ste netušili…

Olúpete si mandarínku a čaká vás niekoľko šťavnatých kúskov v tvare mesiačika, ktoré vás osviežia na tele i na duši. Tiež milujete mandarínky? A chcete sa o nich dozvedieť viac?

1. Mandarínky na krásu

Možno by ste to na mandarínky nepovedali, ale dokážu zázraky s našou pleťou. Vedia ju vyčistiť, rozjasniť, a tiež spomaľujú tvorbu vrások. Skvelým pomocníkom sú tiež v starostlivosti o vlasy. Zvyšujú ich pevnosť, zväčšujú objem a pridávajú lesk. Tiež udržujú dlhšie vlasy bez šedín, bojujú proti ich vypadávaniu.

Tip: šťavu z mandarínok môžete využiť aj ako zábal na vlasy. Nechajte ho pôsobiť asi 20 minút a potom opláchnite vlažnou vodou. Výsledkom sú posilnené a rozžiarené vlasy.

2. Pre naše srdce

Vitamín C a bioflavonoidy v mandarínkach patria medzi antioxidanty, ktoré chránia náš organizmus pred negatívnym pôsobením voľných radikálov. Vďaka obsahu týchto látok majú mandarínky pozitívny vplyv na srdce a cievny systém. Flavonoidy pozitívne pôsobia preventívne proti vysokému tlaku a tak znižujú možnosť mŕtvice.

3. Pre lepšie trávenie

V mandarínkach nájdete vlákninu, ktorá je skvelým pomocníkom pri trávení, pomáha znižovať cholesterol, pôsobí preventívne proti vzniku hemoroidov. Okrem vplyvu na naše trávenie, sú mandarínky tiež skvelým pomocníkom pri detoxikácii. Podobne ako všetky citrusové plody, aj mandarínky majú zásaditú povahu, vďaka čomu sú silne detoxikačné.

4. Pre lepší stav kostí

Vďaka obsahu vápniku a fosforu prispievajú mandarínky k posilneniu kostí. Tieto prvky hrajú tiež dôležitú úlohu pri svalových kontrakciách.

5. Protinádorové vlastnosti

 Vitamín C a silné bioaktívne molekuly ako sú limonoidy a quercetin, pôsobia preventívne proti rôznym druhom rakoviny. Mandarínky obsahujú aj blahodarný pektín, zložku, ktorá pomáha pri ochrane tela pred vznikom rôznych druhov rakoviny. Štúdie dokazujú, že konzumácia citrusov, vrátane mandarínok, znižuje riziko rakoviny tráviaceho traktu, t.j. úst, hltanu, pažeráku a žalúdku.

Zaujímavosť na záver
Mandarínky versus pomaranče

Zloženie mandarínok a pomarančov je veľmi podobné. Výška obsahu  vitamínu C, minerálov, organických kyselín a ďalších výživných látok je u mandarínok nižšia ako u väčších súrodencov. Ale sú na tom lepšie v množstve kalórií. V jednom kuse ich nájdete asi 47, čo je proti 60 kalóriám z pomaranča rozdiel.

Hortim
Hortim 28. 09. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať