Carving ovocie: Staňte sa umelcami vo vašej kuchyni!
Zaujímavosť

Carving ovocie: Staňte sa umelcami vo vašej kuchyni!

Slasť pre vaše oči

Ten pravý gurmánsky zážitok spočíva najmä v špičkovej kvalite surovín, avšak nesmieme zabúdať na ďalšiu dôležitú zložku a tou je forma predstavenia jedla, jeho aranžmá. Pokiaľ nás pokrm nezaujme a nepokochá naše oči, strácame dôležité body. A to by bola určite škoda ?. Carving alebo rezanie, vyrezávanie, je stále viac obľúbenejším trendom v gastronómii. V našom článku by sme vám radi ukázali zopár carvingových inšpirácií pre úplných začiatočníkov.

Na začiatok stačí jednoduchý nôž a vykrajovače

Ako začať? Inšpirácia pre začiatočníkov

Chystáte oslavu a chcete svojim hosťom pripraviť prekvapenie, ktoré im vyrazí dych? Carving je na to ako stvorený. V prvom rade si pripravte vhodné a hlavne ostré náradie. Skúste napríklad základnú vykrajovaciu sadu. Ale na začiatok vám bude stačiť aj jednoduchý ostrý nôž a formičky, ktoré máte schované z Vianoc alebo Veľkej noci. Dôležitá je tiež pevná ruka a najmä veľká dávka trpezlivosti?. Samozrejmé je čerstvé a kvalitné ovocie. Najčastejšie sa v carvingu využívajú potraviny s tvrdšou a odolnejšou dužinou, ako je napríklad melón, pomaranč, ananás, ale majstri v obore sú schopní vytvoriť napríklad nádhernú kvetinu, zviera alebo iný trojrozmerný tvar prakticky z akéhokoľvek ovocia. Pre začiatočníkov je ideálne jablko, pretože je mäkké, a teda lepšie tvárne.

Melónové srdiečka

Tieto srdcia z melónu prekvapia nielen zamilovaných ?.

 • Pomocou vykrajovača vytvorte niekoľko sŕdc, ktoré napichnite na drevenú špajdľu.
 • Melónové srdiečka môžete kombinovať buď so žltým melónom  alebo napríklad aj s iným ovocím, ako sú jahody.

Jahodová ruža

Wow! Jahodové ruže! Nebudete veriť, aká jednoduchá je ich výroba. Budete potrebovať zhruba 2 minúty na každú. Na stonku ruže môžete použiť tie z umelých kvetín alebo napríklad špajdľu. Odporúčame vložiť jahodu na stonku ešte predtým, než začnete vyrezávať. Majte na pamäti, čím väčšie jahody, tým lepšie sa s nimi bude pracovať.

 • Umyte jahody a osušte ich.
 • Pripnite ich na špajdľu zo spodnej časti jahody.
 • Začnite odspodu šikmým rezom a postupujte smerom hore.
 • V spodnej časti by sa vám malo podariť zhruba 5 „okvetných lístkov“.
 • Pomocou noža jemno ohnite každý vyrezaný kúsok, aby sa mohol mierne zvlniť a vytvoriť okvetný tvar.
 • Pokračujte ďalšou radou až na vrchol.
Jahodová ruža

Labuť z jablka

Možno si spomínate na rozprávku O škaredom káčatku, ktoré sa premenilo na nádhernú labuť. Pripravili sme pre vás podobný príbeh, ako z úplne prostého jablka urobiť vznešenú labuť.

Labuť z jablka
 • Pripravte si ostrý nôž a napríklad dva jedálenské nože alebo 2 varešky.
 • Položte väčšie jablko na dosku, rozrežte ho v uhle asi 70° tak, aby na jednej časti zostala stonka aj spodná časť jablka.
 • Polovicu jablka so spodnou časťou položte šupkou hore a pozdĺžne priložte z oboch strán noža alebo varešky a urobte dva rezy, ktoré budú predstavovať krídlo labute. Nože sú tam preto, aby ste nerozrezali celé jablko.
 • Do krídiel narežte ďalšie trojuholníčky. Čím viac trojuholníčkov, tým lepšie bude labuť vyzerať.
 • Potom vykrojte dierku na hlavu. Hlavu vytvoríte z druhej polovice jablka. Ako oči využite semienka jablka.
 • Hlavu labute vložte do pripraveného výrezu a po stranách pridajte krídla. A máte hotovo.
Tip na záver
Pre nadšencov

Ak sa vám táto technika zapáčila, určite kliknite na tutoriálne videá na Youtube. Pre veľkých nadšencov doporučujeme kurzy carvingu priekopníka v gastronomickej dekorácii pána Luďka Procházky.

Hortim
Hortim 23. 05. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať