Sladký kríženec: Pomelo
Zaujímavosť

Sladký kríženec: Pomelo

Najväčší člen rodiny citrusovitých

Pripomína grapefruit, avšak horká je iba šupka, ktorá sa dá jednoducho odstrániť. Dužina plodu je bledo žltá, oranžová a niekedy môže byť dokonca červená. Je šťavnaté, osviežujúce a hlavne zdravé, plné vitamínov a s nízkym počtom kalórií.

Ako spoznať to pravé?

Ako spoznať zrelé pomelo? Veľmi zle. Pomelo chutí výborne, ale sú tu isté komplikácie, ktoré vám môžu vziať pôžitok z jeho chuti. Môže sa stať, že je pomelo vo vnútri suché a po šťave nie je ani pamiatky. Neexistuje správny kľúč k určeniu zrelého pomela. Jediný návod je, že by malo byť na dotyk mäkké a nažltlé. Ale ani to nemusí byť zárukou úspechu. Jednoducho, pokiaľ je pomelo vo vnútri suché, žiadnym pohmatom ani čuchom to nespoznáte. Jeho zrelosť zistíte až po rozkrojení.

Akú má silu?

Pomelo obsahuje rad vitamínov a minerálov, ako sú vitamíny A a C a minerály draslík, mangán či železo. Je plné vlákniny. Vlákniny by sme sa mali snažiť do tela dostať zhruba 25 gramov. Jedno pomelo obsahuje asi 6 gramov, je teda vynikajúcim spôsobom, ako dopomôcť tejto hodnote. Potraviny obsahujúce bielkoviny a vlákninu napomáhajú pocitu sýtosti, pomelo naviac obsahuje pomerne nízky počet kalórií (jedno lúpané pomelo obsahuje cca 230 kalórií). Je teda ideálnym pomocníkom pri snahe o zníženie váhy. Pomelo je mimo iného tiež plné antioxidantov, ktoré pomáhajú zvrátiť poškodenie buniek spôsobených voľnými radikálmi. Hlavnými antioxidantmi v pomelu sú naringenín a naringín, ktorí sa bežne vyskytujú v citrusových plodoch. Naviac tento plod obsahuje i lykopén, protizápalový antioxidant, ktorý je obsiahnutý napríklad i v paradajkách. Pozitivne účinky v boji proti starnutiu a zdraviu srdca sa pomelu pripisujú vďaka jeho vysokému obsahu antioxidantov. Pomelo má tiež antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti.

Tip na záver
Ako si ho správne vychutnať?

Pomelo vyžaduje trpezlivosť. Olúpte ho ako grep, a potom každý diel zbavte tenkej bielej šupky. Je horká a pokazila by vám pôžitok z kúpenej lahôdky. Výborne sa hodí do ázijských pokrmov. Pochutnať si na ňom môžete tiež v šalátoch alebo marmeládach. Môžete vyskúšať i kandizované či sušené pomelo.

Hortim
Hortim 15. 03. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať