Pepek námorník proslavil špenát
Kto by nepoznal Pepka námorníka, slávnu postavičku kreslených grotesiek. Ale už málokto vie, že Pepek svoju kariéru odštartoval už pred 89 rokmi dňa 17. januára 1929 v newyorskom liste Evening Journal, vedľajšou rolou v populárnom komikse Thimbe Theatre. Jeho popularita rástla natoľko, že v roku 1938 nahradil myšiaka Mickeyho na poste najpopulárnejšej kreslenej postavičky v krajine. V Česku v roku 1995 vyhral v jednom z prieskumov o najpopulárnejšiu kreslenú postavičku u českých mužov. Pepek sa začal objavovať aj v kreslených filmoch, kde ho už všetci poznáme ako svalnatého chlapíka, ktorý zvádza tvrdé súboje so svojím najväčším protivníkom Blutom o priazeň svojej milovanej Olive. Svoju silu berie zo špenátu, ktorý nosí stále pri sebe. To, že Pepek získava silu zo špenátu je vraj dielom náhody. Tvorca Pepka Elzie Segar sa pri kreslení postavičiek inšpiroval reálnymi ľuďmi zo svojho okolia. Jedným z nich bol aj jeden krčmový štamgast Frank Fiegel alias Rocky z Chesteru, o ktorého sile kolovali legendy a ktorý vraj nadovšetko miloval špenát a svoju fajku neodložil dokonca ani na toalete.
Rovnako ako špenát pomáha Pepkovi, on pomohol jemu k väčšiemu povedomiu a sláve. Texaské mesto Crystal City, ktoré o sebe tvrdí, že je americkým hlavným mestom špenátu, pripisovalo Pepkovi zvýšenie spotreby tejto zeleniny. Dokonca mu postavilo sochu, rovnako ako ďalšie špenátové stredisko Chester, rodisko ilustrátora Segara. V Chestere majú tiež Pepkov fanklub a múzeum.
Menej železa než by sme čakali
Špenát je jednoročná rastlina, ktorá sa do Európy dostala vďaka križiackym výpravám okolo 16. storočia. Prvý špenátový recept možno dokonca dohľadať v kuchárskej knihe z roku 1390, avšak prvé zmienky o tejto listovej zelenine pochádzajú už z 10. storočia. O špenáte sa traduje, že obsahuje veľké množstvo železa. Hoci sa jedná o veľmi zdravú a odporúčanú zeleninu, toto presvedčenie je mylné. V surovom stave obsahuje špenát asi 3 miligramy železa na 100 gramov hmotnosti. To je asi rovnaké množstvo, ktoré obsahuje akákoľvek iná listová zelenina. V roku 1870 nemecký vedec Erich von Wolf chybne publikoval, že špenát obsahuje 35 miligramov. Teda desaťkrát viac. Či bol chybou preklep, alebo jeho zlé meranie, nie je jasné. Fáma o vysokom obsahu železa sa podľa historikov rozšírila v 30. rokoch 20. storočia. Zhodou okolností to bola doba, kedy sa Pepek objavil na komiksovej scéne. Postavička svojrázneho námorníka však nemala slúžiť k propagácii špenátu ako zdroja železa, ale vitamínu A, ktorý mimo iného slúži ako prevencia šeroslepoty.
tvrdia vedci zo Švédska
Štúdia štokholmských vedcov potvrdila, že nás Pepek námorník nebalamutil a skutočne po špenáte rastú svaly. Pracovníci Karlova inštitútu v Štokholme skúmali, ako nitráty obsiahnuté v špenáte prispievajú k rastu svalov. Nitráty rozpustené vo vode dávali celý týždeň piť myšiam a potom ich porovnávali s „beznitrátovými“ hlodavcami. Myši, ktoré boli na dusičňanoch, mali omnoho silnejšie svaly. Vedci potvrdili, že konzumácia nitrátov zvyšuje silu, ale aj výdrž svalov.