10 zaujímavých odhalení jablka
Kuriozita

10 zaujímavých odhalení jablka

Našli sme pre vás 10 zaujímavostí, ktoré z „obyčajného“ jablka robia celkom určite „neobyčajné“.

Jablká sú najobľúbenejším ovocím Čechov. Ročne ich  skonzumujú okolo 25 kilogramov na osobu. Je to jedno z najznámejších a vlastne aj najbežnejších ovocí na svete.  Asi nikto z nás nečaká, že by ho jablko mohlo niečím prekvapiť. Je okrúhle, niekedy zelené, niekedy žlté a väčšinou červené. Niekedy je jeho chuť sladká ako med, niekedy sa chuťou skôr blíži ku kyslému citrónu. Každopádne pokiaľ je čerstvé, vždy je vynikajúce. Avšak našli sme pre vás 10 zaujímavostí, ktoré z „obyčajného“ jablka robia  celkom určite „neobyčajné“.

10. Jablká ovládli listnaté stromy

Jablká ovládli listnaté stromy! Celá ich polovica sú jablone. Najviac ich je v USA, Číne, Turecku, Taliansku a Poľsku.

9. Prvý jablkový koláč je z Anglicka

Pre Ameriku typický Apple Pie, vlastne nie je pôvodom z Ameriky, ale z Európy. Prvý recept na jablkový koláč pochádza z roku 1300, a to konkrétne z Anglicka.

8. 7000 odrôd jabĺk

Aby ste vyskúšali všetkých viac ako 7000 odrôd jabĺk pestovaných po celom svete, museli by ste jesť aspoň 1 jablko denne a trvalo by vám to viac ako 20 rokov. To je celkom výzva, nemyslíte?:)

7. Jablká plávajú

Jablká vo vode plávajú, pretože sú z 25 % tvorené vzduchom.

6. Eva možná nejedla jablko

Za vyhnaním Evy a Adama z raja nemusí byť jablko. Apple, v preklade jablko, bol obecný termín používaný pre akékoľvek ovocie, ktoré nebolo bobuľové, prinajmenšom cez 1600 rokov, čo je doba, keď vznikli prvé anglické preklady Biblie. To môže byť tiež  dôvod, prečo si ľudia myslia, že Eva jedla jablko, ale nemuselo to tak byť…

5. Pozor na jadierka

Jablkové jadierka  skutočne obsahujú kyanid, teda smrteľne nebezpečný jed. Konkrétne obsahujú amygdalín, ktorý je známy kyanogénny glykozid. Ten má ochrannú funkciu, ale keď  jadierka rozžujete alebo rozdrvíte, amygdalín se v tele premení na kyanovodík. Ten je pre  vás toxický, pretože bráni bunkám správne využiť kyslík, čo vedie pri vysokých dávkach k ich  smrti počas niekoľkých minút. Museli by ste však naraz zjesť stovky takto rozdrvených jadierok.

4. Strach z jablka

Strach z jablka v akejkoľvek  forme, napríklad aj jedenie jablka, sa nazýva Malusdomesticaphobia.

3. Vplyv na cholesterol

Stredne veľké jablko obsahuje približne 4 gramy pektínu, rozpustnej vlákniny, ktorá dokáže znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Ak začnete jesť 2 až 3  jablká denne, môže vám cholesterol klesnúť až o 10 %.

2. Jablká zvyšujú našu pamäť

Vďaka jednému jablku denne budete múdrejší? Dalo by sa to tak povedať :). Jablko je totiž bohaté na acetylcholín, ktorý má na starosti komunikáciu medzi nervovými bunkami a povzbudzuje ich k činnosti. Konzumáciou jablka si zvyšujete svoju pamäť a čo viac, obsahuje antioxidanty a flavonoidy, ktoré dokážu predchádzať zápalom v mozgu a tiež znižujú prítomnosť toxínu beta-amyloidu, ktorý môže za Alzheimerovu chorobu.

1. Prestanete mať chuť na cigaretu

Jablko ako nástroj proti fajčeniu? Tiež veľké áno! Ovocné kyseliny aktivujú nikotín uložený v črevách a môžu u fajčiarov vyvolať nepríjemný pocit. Ak však vydržíte jesť jablká aspoň 2 až 3 dni a prekonáte počiatočné tráviace problémy (ktoré se môžu vyskytnúť pri takomto  vysokom príjme jabĺk), vaše črevá sa očistia od toxínov. Odborníci potom sľubujú, že prestanete mať chuť na cigaretu. V každom prípade, prečo to aspoň neskúsiť? Prajeme veľa síl!

Hortim
Hortim 18. 02. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať