Odhalenie tých najzaujímavejších faktov o špargli!
Zaujímavosť

Odhalenie tých najzaujímavejších faktov o špargli!

Pozrieme sa na špargľu pekne zblízka.

Špargľa, veľmi obľúbená jarná zelenina. Všetci tušíme, že je zdravá a plná vitamínov a živín. Dá sa využiť do predjedál, polievok alebo aj ako hlavné jedlo. Dnes sa ale zameriame na zaujímavosti, ktoré ste o špargli možno ani netušili.  

1. Martha Washington

Veľmi obľúbená odroda zelenej špargle je pomenovaná po manželke George Washingtona, Marthe Washingtonovej. Prináša dobrú úrodu dlhých výhonkov a je veľmi odolná proti hrdzi.

2. „Špargľová moč“

Nepríjemná vȏňa pripomínajúca čpavok. Aj to sa mȏže stať po konzumácii špargle. Avšak po jednej dvoch tyčinkách si ničoho nevšimnete, významnejšie zmeny sa zvyčajne prejavia až po skonzumovaní minimálne piatich kusov špargle. Nemajte obavy, tento zápach je úplne neškodný a viac   špargle si mȏžete dať bez obáv. V čom spočíva zmena arómy moču? Vedci si stále niesú istí. Jednou z teórií je, že sa zmena pachu týka len časti ľudí s určitým génom, ktorí behom trávenia vytvárajú enzým, ktorý špargľu štiepi do rȏznych zlúčenín.

3. Potrava bohov

Špargľa má popri svojej vynikajúcej chuti i zaujímavú a bohatú históriu. Jedna z povier hovorí, že egyptská kráľovná Nefertiti prehlásila špargľu za potravu bohov. Špargľa bola v starovekom Egypte považovaná za liečivú bylinu a kráľovná ju spoločne so svojím manželom faraónom Achnatonom predkladali ako obetinu bohom. Obľuba tejto listovej zeleniny pokračovala i v starovekom Ríme a Grécku. Vo Versailles sa špargľa podávala ako delikatesa výhradne na kráľovskom dvore.

Kráľovná Nefertiti

4. Už nikdy žiadna kocovina

Plánujete veľkú párty? Vo väčšine prípadov zahŕňa aj väčšie množstvo alkoholu a ráno nepríjemnú kocovinu. Nezúfajte, nové štúdie odhalili tajnú zbraň proti neduhom alkoholovej opice – špargľu! Špargľa je totiž bohatá na aminokyseliny a minerály, ktoré stimulujú enzýmy odbúravajúce alkohol.

5. Špargľa ako prírodné afrodiziakum

Špargľa je afrodiziakum! Ako to? Obsahuje veľké množstvo vitamínu E a ten s naším telom dokáže divy?. Stimuluje totiž pohlavné hormóny, vrátane ženských estrogénov a mužského testosterónu. Vďaka vitamínu B5 a folátu napomáha zvýšiť pocit vzrušenia.

Čerstvá špargľa
Hortim
Hortim 13. 03. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať