Mocné sily avokáda
Buď fit

Mocné sily avokáda

Máme tak nejako všetci v podvedomí, že avokádo je superpotravina. Čo to znamená?

Máme tak nejako všetci v podvedomí, že avokádo je superpotravina. Čo to znamená? To, že avokádo prekypuje blahodarnými účinkami na náš organizmus. Má vyvážený pomer vitamínov a bielkovín. Obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, z minerálnych prvkov je významným zdrojom železa a draslíka, z vitamínov napríklad vitamínu A, E, C a B6. Nájdete v ňom vysoký obsah tuku (až 20%), ale ¾ tohto tuku je vo forme ľahko stráviteľných nenasýtených mastných kyselín. To však nie je  zďaleka všetko o avokáde, poďme sa bližšie pozrieť na jeho ďalšie pozitívne účinky.

Energia pre náš mozog

Avokádo je výnimočné  v tom, že obsahuje špecifický druh sacharidov (monosacharid manózy), pričom po jeho konzumácii sa hladina cukru nezvýši, ale naopak zníži. Manóza je dôležitým zdrojom energie pre náš mozog, zlepšuje psychické zdravie a mentálne schopnosti. Okrem iného zvyšuje našu koncentráciu.

Hravo si poradí s kožnými problémami

Vitamín E a vysokokvalitný rastlinný tuk obsiahnutý v avokáde chráni kožné bunky a pôsobí preventívne proti kožným ochoreniam. Vitamín E má vplyv na väzivové tkanivá, kde funguje ako odpudzovač voľných radikálov. Avokádo sa pýši i zložkou lecitín, ktorý zlepšuje nielen stav pokožky, ale tiež kvalitu vlasov a nechtov. Avokádo dokáže tiež liečiť popáleniny, a dokonca i minimalizovať naše vrásky;-)

Tip: Maska z avokáda vyživuje, zvláčňuje a vyhladzuje vysušenú  pleť.

Pomáha v boji s vysokým krvným tlakom

Banány sú známe  svojím vysokým obsahom draslíka, čo sa však už  vie  menej, je, že avokádo  množstvom draslíka banán predstihuje. Priemerné avokádo obsahuje 975 mg draslíka, zatiaľ čo banán dodáva iba polovicu. Väčšina ľudí má draslíka nedostatok, pričom zvýšený príjem draslíka pomáha znižovať krvný  tlak (čo je hlavný  rizikový faktor infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody alebo zlyhania obličiek).

Väčšina ľudí má draslíka nedostatok. Avokádo predstihuje draslíkom i banán.

Plné vlákniny

Vláknina je živinou, ktorá nám pomáha pri chudnutí a zlepšuje funkciu nášho metabolizmu. Pomáha tiež pri prudkých výkyvoch hladiny cukru v krvi. Avokádo obsahuje skutočne veľké množstvo tejto dôležitej zložky (zhruba 7% vlastnej hmotnosti avokáda pripadá na vlákninu).

Tento výpočet pozitívnych účinkov na naše telo nie je  určite ešte kompletný. Avokádo je ovocie, ktoré je priamo nabité živinami, ktorých má väčšina ľudí nedostatok. Naviac skvelo chutí:).Čo  viac si priať! S chuťou sa zahryznite!

Hortim
Hortim 02. 03. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať