Otázka: Sú batáty lepšie ako zemiaky?
Zaujímavosť

Otázka: Sú batáty lepšie ako zemiaky?

Faktá o zdanlivo príbuzných zemiakoch.

Tiež patríte medzi tých, ktorí považujú batáty za druh zemiakov, ktoré sú sladké? Veď aj v angličtine majú označenie sweet potatoes alebo sladké zemiaky. Bude pre vás teda prekvapením, že to tak nie je. Batáty sú koreňové hľuzy povojníka batátového, tropickej rastliny, ktorá patrí do čeľade pupencovité a nemá nič spoločného s klasickými zemiakmi.

Ktoré sú známejšie? Víťaz: zemiaky!

Napriek tomu, že batáty sa u nás objavili skȏr, nezískali takú obľubu ako zemiaky. Prečo tomu tak je? Prečo sa vo veľkom začali viacej pestovať zemiaky? Prečo sa stali obľúbenejšie? Dȏvodov je určite viac. Jedným z nich je možno ten, že podzemky povojníka batátového sú príliš rozmerné, jednoducho zaberajú viac miesta a sú teda náročnejšie na pestovanie. Jednoduchšie to majú poľnohospodári so zemiakmi. A vypestujú ich viac na rovnakej ploche. Ďalším dȏvodom mȏže byť i to, že sú batáty chuťovo výraznejšie a majú dve skupiny „fanúšikov“. Alebo ich zbožňujete, alebo ich neznášate! To klasické zemiaky so svojou jemnejšou chuťou majú širšie spektrum obyvateľov, ktorí majú ich chuť v obľube.

KKtoré sú zdravšie? Víťaz: batáty!

Základné údaje hovoria nasledovné: jedna šálka batátov obsahuje zhruba 114 kalórií, 27 gramov sacharidov, 6 gramov cukru, 2 gramy bielkovín a 0 gramov tuku. Jedna šálka zemiakov má 116 kalórií, 26 gramov sacharidov, 1 gram cukru, 3 gramy bielkovín a rovnako 0 gramov tuku. Okrem obsahu cukru, sa zdajú v zložení celkom podobné. Oboje zemiaky, sladké i klasické, sú plné vitamínov a minerálov, ako je vitamín C, draslík, vápnik a ďalšie živiny pȏsobiace ako antioxidanty, ktoré majú protirakovinové, antidiabetické a protizápalové vlastnosti. Ale dȏvod prečo majú batáty navrch, je ich farba, ktorá nie je len na okrasu, ale hlavne je výsledkom veľkého množstva beta-karoténu. Jedna šálka batátov obsahuje až 375 % doporučenej dennej dávky. Kyanidín je ďalší antioxidačný bonus, ktorý batáty majú. Táto zlúčenina nás chráni pred toxickými látkami v zažívacom systéme. Je nápomocná pri liečbe diabetu, artritídy a astmy. Ale čo ten vyšší obsah cukru v batátoch? Aj keď majú batáty viacej cukru, sú považované za potravinu s nízkym glykemickým indexom, na rozdiel od bielych zemiakov, ktoré označujeme za tie s vysokým glykemickým indexom. Obsahom sacharidov stúpa aj ich energetická hodnota.

Které jsou chutnější? Remíza!

Ktoré majú lepšiu chuť? Tu sme celkom určite pre remízu. Ak ste priaznivcom viac exotických chutí, určite u vás vedú batáty. Ich domovom je práve oblasť Strednej a Južnej Ameriky. Pokiaľ máte radšej klasiku, vaším víťazom budú pravdepodobne biele zemiaky. Oba druhy zeleniny sú zdravé a nášmu telu prospešné. Len je potrebné mať na pamȁti spȏsob prípravy. Dávajte prednosť pečeniu pred nezdravým vyprážaním.

Hortim
Hortim 12. 03. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať