Nič nepríde nazmar: nápady, ako v lete čo najlepšie zužitkovať ovocie a zeleninu
Rada

Nič nepríde nazmar: nápady, ako v lete čo najlepšie zužitkovať ovocie a zeleninu

5 skvelých tipov proti zbytočnému plytvaniu

V lete je príroda obzvlášť veľkorysá a niekedy nestihame všetky jej ovocné a zeleninové dary spotrebovať. Ak chcete využiť všetky tieto poklady bez plytvania, čítate správny článok?. Máme pre vás tipy, ako najlepšie využiť všetko ovocie a zeleninu. Vaše úsilie bude odmenené, pretože si budete môcť na vašom obľúbenom ovocí a zelenine pochutnávať celú zimu.

1. Sladká marmeláda

Marmeláda je bezpečná stávka na úspech. Prečo? Môžete do nej použit aj trochu poškodené ovocie. Je to taktiež úžasný darček, ktorý úrčite poteší vašich blízkych. Nemusíte sa teda báť, že ho nezvládnete cez zimu spotrebovať. Zvládnete! Marmelády nie je nikdy dosť! ?

2. Osviežujúca dreň

Aj v zime môžeme mať chuť na zmrzlinu! Zájdete si do mrazničky pre zdravotnú pochúťku, ktorú ste si v lete pripravili. Ako? Máme pre vás jednoduchý návod. Obľúbené ovocie rozmixujte v mixéri, pridajte podľa chuti malé množstvo trstinového cukru alebo medu a poriadne premiešajte. Zmes nalejte do plastových téglikov a nechajte zamraziť.

3. Sušené ovocie a zelenina

Aj nasušené ovocie a zeleninu, ako keď v zime nájdete! Tak hurá do toho! V chladných mesiacoch možete sušit na radiátore alebo pri peci, v lete využijete horkovzdušnú rúru alebo elektrickú sušičku. Plynová rúra sa nedoporučuje, pretože má tendenciu hriať viacej, než je potreba.  Každý druh ovocia a zeleniny sa suší trochu inak, avšak pri rozmedzí 50–57 °C. Pokiaľ by sme teplotu zvýšili, dochádzalo by ku strate cenných vitamínov a plody by boli tvrdé.Ovocie a  zelenina k sušeniu  by mali byť  zrelé, čerstvé,  zbavené kôstok  a nakrájané na cca 5 mm silné plátky. Ako poznáte, že ste plody správne usušili? Ovocie by si malo udržať svoju pružnosť a pri rozkrojení by sa na ňom nemali objaviť kapky vlhkosti. Zelenina by mala byť potom trochu tvrdšia a krehkejšia.

Otvorte kúsok leta so zaváraninami!

4. Tradičné zavareniny

Zavarovanie vyžaduje síce trochu viacej práce, ale v chmúrnych dňoch zimy ho určite oceníte. Otvoríte s ním i kúsok leta. Spôsobov zavarovania je hneď niekoľko:

  1. v pohári naplnenom vodou a s blanšírovanou zeleninou,
  2. v cukrovej vode pre ovocie,
  3. v oleji pre určitú zeleninu, ako sú papriky, artyčoky alebo paradajky,
  4. a nakoniec v pohári s octom, kde se zelenina pomaly vyluhuje.

5. Mrazené ovocie a zelenina

Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí majú veľkú mrazničku, vrhnite sa na zamrazovanie  sezónneho ovocia a zeleniny. Táto technika je ideálna, pretože zachováva všetky výhody ovocia a zeleniny bez toho, aby stratila svoje vitamíny a chuť. Potraviny je možné zamraziť čerstvé, po varení alebo po blanšírování (pomocou sítka krátko ponoreného do vriacej vody). Z ovocia sa k zamrazeniu najviac hodia plody s výraznou barvou dužiny, ako sú napr. maliny, ostružiny, jahody apod. Bobule je lepšie najprv zamraziť rozložené na plech, aby sa nezlepili v jednu veľkú guľu, ktorá sa po rozmrazení ťažko oddeluje. Keď ich ale zamrazíte rozložené, jednoducho ich po cca dvoch hodinách zosypete napríklad do sáčku a uložíte do mrazničky.

A ako na zeleninu? Nie každý druh s a hodí. Určite se vyhnite zamrazovaniu listového šalátu, čínskej kapusty, paradajok a cibule. Všetky ostatné druhy zeleniny je lepšie pred zamrazením krátko blanšírovať, zničia sa tak nežiadúce enzýmy, ktoré by narušili chuť, farbu a konzistenciu zeleniny.

Hortim
Hortim 14. 03. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať