Majú zanesené oceány šancu?
Zaujímavosť

Majú zanesené oceány šancu?

Oceány plné plastov

Podľa správy Európskej komisie dnes v oceánoch a moriach pláva viac než 150 miliónov ton plastov. Z celkového množstva, ktoré spotrebujeme, sa približne len 5 % z nich znova použije, zbytok sa vyhodí.

Zamorovanie oceánov plastami je veľký problém pre zvieratá, ktoré môžu zameniť plast za potravu, prípadne sa do plastu zamotať a zahynúť, ale aj pre človeka, k nám sa môžu cez konzumáciu rýb dostať zdraviu škodlivé chemikálie z plastov. Negatívny je tiež dopad na hospodárstvo – hlavne na rybolov a cestovný ruch – a v neposlednom rade by sme recykláciou plastu mohli ušetriť emisie CO2. Pri recyklácii 1 miliónu ton plastov by sme ušetrili rovnaké množstvo emisií CO2 ako pri znížení množstva áut o 1 milión.

Zdá sa vám to alarmujúce? Áno! Ale ako z toho von? Jednou z možností sú redkvičky.

Redkvičky, ktoré pomáhajú oceánu

Ako môžu redkvičky pomôcť? Firma Agromediterránea využíva plasty, ktoré boli vylovené z oblastí v blízkosti pobrežia a v moriach juhovýchodnej Ázie. Vyrába z nich plastové krabičky na redkvičky. Prináša  tak možnosť nielen ako uľaviť planéte od už existujúceho plastu, ale ponúka 100% recyklovateľný obal.

Supermarket v Amsterdame má už svoju prvú bezplastovú uličku

Na pláž bez plastovej slamky

Európska stratégia pre plasty v obehovom hospodárstve predpokladá, že by sme mali ukončiť používanie mikroplastov ( miniatúrne plastové čiastočky – uvoľňujú sa napríklad praním syntetického materiálu, trením pneumatík alebo sú súčasťou kozmetických produktov(. Naviac nová európska legislatíva obmedzuje  použitie jednorázových plastových výrobkov, ktoré tvoria až 70% odpadu v moriach.

V niektorých krajinách sa sami výrobcovia, prípadne distribútori, snažia obmedziť použitie plastových obalov. Jedným z príkladov je supermarket v Amsterdame, ktorý má už svoju prvú bezplastovú uličku. Produkty v tejto uličke sú zabalené v tradičných materiáloch ako sú kartón či sklo, alebo v nových bio-kompostovateľných obaloch.

V Tichom oceáne funguje hrádza na zachytávanie plastov a odpadov

Okrem obmedzenia výroby plastov vznikajú iniciatívy aj na recykláciu plastov, ktoré už oceány zamorili. V Tichom oceáne funguje sieť na zachytávanie plastov a odpadu – hrádza organizácie The Ocean Cleanup je umiestnená medzi Kaliforniou a Havajskými ostrovmi a zachytáva odpad od niekoľko milimetrových plastových úlomkov až po pneumatiky. Aj keď čelia mnohým výzvam a nedokonalostiam, je to určite krok k čisteniu oceánov. Otázkou ale ostáva, čo s vyloveným odpadom. Nie je jasné, kto vlastní vylovené odpadky, pomerne drahá je tiež recyklácia týchto plastov vylovených z mora.

Tip na záver
Kúpte si tričko z plastov z oceánu!

Módne značky sa stále viac púšťajú do používania recyklovaného plastu – Zara, H&M, Prada, Stella Mc Cartney aj ďalší používajú tieto materiály, alebo sa zaviazali, že nahradia časť alebo celú produkciu plastových materiálov tými recyklovanými. Niektorí z nich využívajú materiál Ocean Plastic, ktorý vyvinula organizácia Parley for the Oceans v roku 2012 ako alternatívu k plastu.

Hortim
Hortim 31. 05. 2021

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať