Kokosová dužina! Pozrite sa s nami na viacero podôb kokosu!
Zaujímavosť

Kokosová dužina! Pozrite sa s nami na viacero podôb kokosu!

Kokosová dužina, kokosový olej, kokosové mlieko. Všetko v jednom článku!

Ako si užiť kokos?

Síce sme na začiatku článku, ale trochu si to zhrňme. Kokos môžeme nájsť vo formách:

  • kokosového oleja
  • kokosového mlieka
  • kokosovej smotany
  • kokosovej vody
  • kokosového masla
  • kokosového krému
  • kokosových vločiek
  • kokosového jogurtu
  • kokosového kefíru
  • a spomenutej kokosovej dužiny!

Tento vynikajúci plod je právom označovaný za superstar v zdravotných prínosoch. Je plný vápnika, vlákniny a bielkovín, ktoré sú dôležité pre posilnenie svalov a činnosť mozgu. Pýši sa vysokým obsahom vitamínov, minerálov, antioxidantov a protizápalových látok.

Kokosová dužina

Kokosová dužina je surové vnútro kokosu, ktoré na nás vykukne bezprostredne potom, čo otvoríme plod a vypijeme kokosovú vodu. Dužiny sa líšia od veľmi tenkých a mäkkých (mladšie kokosové orechy) po tie silné a pevnejšie (zrelé kusy). Tie naozaj mäkké sú fantastickou ingredienciou do smoothies, krémov, omáčok a zmrzliny. Tie tvrdšie môžeme zužitkovať pri výrobe surových kokosových rezancov a cestovín. Ide ňou dokonca nahradiť i klasické mäso a tofu. Môžete ju opekať na panvici i nasucho v trúbe, použiť v ázijskej kuchyni, alebo nakrájať do šalátov. Pokiaľ kokosovú dužinu usušíte, môžete ju využiť aj ako základ pre placky alebo tortily.

Kokosové kura v pikantnej smotanovej omáčke

Kokosový olej

Ak by ste si mohli vybrať jeden kozmetický prípravok, rozhodne zvoľte kokosový olej. Je ideálny pre masáže a príjemné ošetrenie vašej pokožky. Je vhodný na telo i tvár. Pokožku regeneruje, vyživuje, hydratuje a chráni. Vďaka pravidelnému používaniu môžete zaznamenať i spomalenie starnutia pokožky. Pre jeho antiseptické účinky ho môžete natierať aj na pupienky, drobné ranky a jazvy. A to nie je ešte všetko! Môžete ho použiť  ako prírodný antiperspirant. Chcete mať krásne biele zuby? I tu vám pomôže kokosový olej. Dajte si ho na kefku miesto pasty, olej zuby nielen vyčistí od povlaku, ale pravidelným užívaním i vybieli. Skvelým pomocníkom je aj v starostlivosti o vaše vlasy. Rozpustite trochu oleja v miske a votrite rovnomerne do vlasov. Potom si vlasy zabaľte do uteráka a nechajte cca 10 minút pôsobiť. Olej dodá vlasom potrebné živiny a budú sa po ňom nádherne lesknúť. A stále to nie je všetko! Pomôže vám i s chudnutím. Kokosový olej stimuluje metabolizmus a znižuje pocit hladu. Jedna zdravá lyžička ráno a budete se cítiť lepšie!

Čerstvý kokosový olej

Kokosové mlieko

Konzervované kokosové mlieko je bohaté na živiny, chutné a je skvelým produktom pre výrobu polievok, dusených pokrmov, kari a sladkých dezertov. Surové kokosové mlieko si môžete pripraviť zmiešaním kokosovej dužiny a kokosovej vody, alebo sušeného kokosového oleja a kokosovej vody. Upravte množstvo vody tak, aby ste dosiahli vyváženej konzistencie. Mlieko potom schlaďte v chladničke . Mlieko vydrží v uzatvorenej  nádobe v chladničke asi 3 dni.

Organický kokos pre starostlivosť o pleť
Hortim
Hortim 14. 03. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať