Karfiol – všetko, čo ste o ňom chceli vedieť
Zaujímavosť

Karfiol – všetko, čo ste o ňom chceli vedieť

Podporuje chudnutie, posilňuje imunitu a chráni všetky bunky v tele

Mark Twain: „Karfiol nie je nič iné, ako kapusta s vysokoškolským diplomom.“

A nám neostáva, než súhlasiť. Karfiol je zelenina plná vitamínov, minerálov, stopových prvkov a aminokyselín, ktoré sú blahodárne pre naše telo. Je tiež obľúbený pri redukcii hmotnosti, pre veľké množstvo vlákniny a tiež pre ľahkú prípravu. Čo sa ešte môžeme o karfiole dozvedieť? Prečítajte si našich sedem zaujímavostí.

Pôvodne bola ružica karfiolu veľká ako tenisová loptička

1. Jeho pôvod je predmetom sporov

O pôvode karfiolu existujú dve konkurenčné teórie. Zástancovia prvej teórie sú presvedčení, že korene tejto hlúbovej zeleniny sú na Cypre. Druhí považujú za kolísku karfiolu Blízky východ. Odkiaľ karfiol pochádza, je síce predmetom sporov, ale isté je, že vznikol vyšľachtením divej kapustnej hlúboviny, podobne ako kaleráb, kapusta a kel. Pôvodne bola ružica karfiolu veľká ako tenisová loptička. Postupným šľachtením sa zväčšila až do dnešnej veľkosti. Nielen na veľkosť si šľachtitelia posvietili, ale tiež na farbu. A tak si dnes môžeme pochutiť na zelenom, žltom a fialovom karfiole.

2. Detoxikácia pečene

Karfiol v sebe ukrýva glukozinoláty, ich štiepením sa uvoľňuje látka indol- 3- carbinol. Tá je silnou zbraňou pri detoxikácii pečene a pomáha vytvárať enzýmy, ktoré zabraňujú karcinogénom poškodzovať telo. Pomáha odstraňovať rakovinové kmeňové bunky, ktoré sú známe šírením metastáz.

3. Pomocník pri zápale kĺbov

Karfiol obsahuje vitamín B5, ktorý v našom tele podporuje produkciu kortizolu. Z tejto látky sa v tele vytvorí kortizon, ktorý je dôležitým prvkom pri tlmení zápalov. Zistilo sa, že vyššia konzumácia hlúbovej zeleniny výrazne znižuje riziko kĺbových zápalov.

4. Pozor na nadúvanie

Kvôli vysokému podielu vlákniny, môže karfiol spôsobovať nadúvanie. Dobrou správou je, že aj po krátkom varení si karfiol zachová až polovicu dennej dávky vitamínu C. Prejavy nadúvania potlačíte, keď ku varenému karfiolu pridáte korenie.

Pomáha pri škrípaní zubov

5. Odstraňuje lupiny

V karfiole nájdeme biotín, ktorý odstraňuje lupiny. Prispieva k zosilneniu nechtov, chráni ich pred lámavosťou. Ak máte problém so škrípaním zubov, potom chrúmanie karfiolu pred spaním by tiež mohlo pomôcť.

6. S karfiolom do plaviek

Ak chcete schudnúť do plaviek, karfiol je ideálny pomocník. Je dokonalý obsahom kalórií / v 100g je iba 24 kcal/, ale na druhej strane zásobuje naše telo množstvom vitamínov, minerálov, aby sme sa držali v zdraví a v pohode. Očividná je aj podpora zníženia cholesterolu. Karfiol zároveň odvodňuje, pomáha pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom. Celkovo podporuje imunitný systém a udržuje vysoký obsah živín vo všetkých telesných bunkách.

7. Ako zmierniť zápach pri jeho varení

Nepáči sa vám akú má karfiol „vôňu“ pri varení? Skúste pridať listy zeleru. Je to jednoduchý spôsob ako znížiť tento zápach.

Tip na záver
Ako poznáme, že je karfiol čerstvý??

Čerstvý karfiol poznáte podľa lomu listu, musí byť hladký a vlhký. Môže byť trošku nahnedlý, ale bez tmavých škvŕn alebo žltého zafarbenia. Ružičky by sa mali od seba oddeľovať. Čerstvý karfiol by mal v chladničke vydržať až tri týždne.

Hortim
Hortim 23. 04. 2021

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať