Je melón ovocie alebo zelenina?
Zaujímavosť

Je melón ovocie alebo zelenina?

Záleží, koho sa pýtate

Melón je nekorunovaný kráľ letného ovocia. Obsahuje zhruba 90% vody, a tak máte zaručené, že vás osvieži aj v tých najteplejších dňoch. Príjemným bonusom je, že aj keď je sladký, neobsahuje veľa kalórií. Pridávame ho do šalátov, miešame do koktejlov, alebo len tak si ho vychutnávame na deke pri vode či na rodinnom pikniku. Ale, a to si málokto uvedomuje, toto obľúbené ovocie má problém s identitou. Je to ovocie alebo zelenina? Väčšina z nás ho vníma ako ovocie, ale niektorí trvajú na tom, že melón je  zelenina. Ako to teda je?

Môžete ho zaradiť aj do ovocia aj k zelenine

Melón! Ovocie či zelenina?

Nebudeme vás napínať. Melón je druh zeleniny, patrí do čeľade tekvicovitých, podobne ako uhorka, cuketa alebo tekvica. Je to zelenina. Prečo ho teda väčšina obchodníkov radí do regálov ku ovociu? Melón je tak trochu rebel. Patrí do oboch skupín – ovocia aj zeleniny. Ako to dokáže? Napríklad v kuchyni ho servírujeme ako dezert po výdatnom obede alebo len tak k olovrantu na letné osvieženie. A ako dezert servírujeme len ovocie. Naopak, napríklad záhradník definuje ovocie ako plod dreviny. Pretože melón je plod jednoročnej byliny, ovocie nie je. Z botanického hľadiska je melón ovocie, lebo obsahuje semená. Všetky dužinaté časti rastliny, ktoré konzumujeme a ktoré obsahujú semená, považujeme  za ovocie. Kým listy ( šalát ), buľvy ( zeler ), hlúby ( kapusta ), korene ( mrkva) neobsahujú semená, ide teda o zeleninu. Takto by sme mohli určite pokračovať ďalej… Záleží na tom, koho sa pýtate…?.

Biela časť kôry je nabitá živinami

Vyhadzujete kôru melónu? Nerobte to!

Bez ohľadu na to, ako si sami klasifikujete melón, je dôležité, že skvele chutí a má veľa cenných zložiek, okrem iného vitamíny, antioxidanty, minerálne látky a vlákninu. Na tom, že je melón zdravý a chutný, sa zhodneme. Ale vedeli ste, že melónová kôra je dokonca zdravšia ako dužina? Biela časť kôry je priam nabitá živinami. Aj keď je temer bez chuti, obsahuje vysoký podiel vitamínov A, B6, C, draslík, zinok, horčík. Je tiež silný antíoxidant. Výborne sa hodí napríklad do šalátov. Tvorí skvelú kombináciu napríklad s tuniakom a kuracím mäsom. Takže pri ďalšej konzumácii melónu nezabudnite na jeho výdatnú kôru.

Zaujímavosť na záver
Melón v tvare srdca
Melóny sú vždy okrúhle? To už dávno nie! Melóny sa pestujú v krabici, aby vytvorili tvar kocky a aby sa s nimi lepšie manipulovalo. Dokonca sa dajú vypestovať v tvare srdca a pyramídy. Ťažko si dokážeme predstaviť, že takto tvarované melóny patria do regálu s ovocím alebo zeleninou. Sú skôr ako živá dekorácia. Napríklad v Japonsku za melón neobvyklého tvaru zaplatíte 150 dolárov, teda okolo 126 eur. Pôvodné praktické dôvody pestovania melónových kociek prevalcovala snaha po výnimočnosti, a tak sa z týchto melónov miesto letného osvieženia stala skôr rarita, ktorou sa ľudia chcú pochváliť.

Hortim
Hortim 24. 08. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať