Granátové jablko: Jablko so silou granátu?
Zaujímavosť

Granátové jablko: Jablko so silou granátu?

Súvislosti a nesúvislosti granátového jablka s ručným granátom a veľa ďalšieho:).

Granátové jablko. Asi väčšina z nás tuší, že sa jedná o tropické ovocie s lákavým vzhľadom a sladkokyslou chuťou. Tiež asi tušíme, že je to veľmi prospešné ovocie, čo do zásoby vitamínov a antioxidačných látok. Ale čo viac? Prinášame vám zoznam zaujímavých faktov o granátovom jablku, o ktorých ste možno nevedeli.

Lingvistické okienko: granát a granátové jablko

Latinské označenie pre granátové jablko znie Punica granatum, čo znamená „ovocie s mnohými semenami“. Tento výraz potom prebrala starofrancúzština a vznikol z neho výraz granate, ktorý sa používa pre kameň červenej farby (český granát), ktorý pripomína zrniečko granátového jablka. Rovnako tak aj označenie pre výbušninu pochádza z francúzštiny a vzniklo na základe faktu, že prvé granáty obsahovali množstvo gulí  podobne  ako granátové plody semienka.

Doslova vybuchuje vitamíny a antioxidanty

So silou granátu

Nie nadarmo sa slovo granát odvodilo práve od granátového jablka. Je totiž plné živín a doslova vybuchuje vitamínmi a antioxidantmi. Je zdravou bombou, ktorá vám dodá takmer okamžitú energiu. Obsahuje širokú škálu vitamínov a minerálov ako sú vitamíny skupiny B, C, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, zinok, mangán, draslík, selén, meď, horčík, vápnik, železo, vitamín E a K.

Ako drahokam pre naše telo drahokam pro naše tělo

Rubínovo červené semená nielenže pripomínajú drahokamy, ale sú tiež veľmi významné a blahodárne pre naše telo. Ako teda pôsobia na naše zdravie? Granátové jablko má protizápalové , protirakovinové  a detoxikačné účinky. Veľmi dobre pôsobí na naše srdce a pomáha znižovať  krvný tlak i hladinu cholesterolu. Vďaka obsahu polyfenolov (elagitanín a punicalagín) pomáha znižovať obezitu spôsobenú stravou s vysokým obsahom tuku a chrániť pred metabolickými poruchami. Ďalším benefitom je, že konzumáciou granátového jablka pomáhame chrániť našu pokožku a docielime tým jej omladenie. V ďalšom výpočte účinkov pre naše zdravie nesmieme zabudnúť nato, že granátové jablko prečisťuje obličky a pečeň. Priaznivo tiež pôsobí na naše sexuálne zdravie. Ukázalo sa, že džús z granátového jablka zvyšuje prietok krvi a zistilo sa tiež, že môže mať pozitívny vplyv na erektilnú dysfunkciu.

Hortim
Hortim 12. 03. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať