Fenikel: superzdravá a superekologická zelenina!
Zaujímavosť

Fenikel: superzdravá a superekologická zelenina!

Fenikel je úžasný a zdravý. Pozrite sa s nami na jeho pozitívne účinky

Čo sa tým myslí? Hneď sa vrhneme na vysvetlenie:

Superzdravá zelenina

Silu feniklu poznali už starí Gréci. Považovali ho za všeliek, využívali ho pri tráviacich ťažkostiach, na liečbu obličiek a pečene, a dokonca aj ako zbraň proti obezite.

Fenikel má veľmi vysoký obsah vlákniny a draslíka, čo je dôležité pre udržanie nízkeho krvného tlaku (na vysoký krvný tlak vyskúšajte aj zeler. Obsahuje vitamíny A, C, B6, ktoré bojujú proti voľným radikálom a pomáhajú predchádzať predčasnému starnutiu. Sirup z feniklu sa používa proti nachladnutiu, na uvoľnenie hlienov. Fenikel tiež podporuje činnosť čriev a je skvelým pomocníkom pri nadúvaní. Odstraňuje zápchu a uvoľňuje bolestivé kŕče v žalúdku. Okrem iného má močopudný a detoxikačný účinok.

Feniklové obklady sa využívajú v kozmetike pri zápaloch. Nálev z feniklu môžete využiť ako pleťovú vodu pre mastnú pleť (ďalšie rady pri boji s mastnou pleťou nájdete tu). Silice izolované z feniklu sa dávajú do zubných pást, ústnych vôd, mydiel i vôd po holení. A na záver dodáme, že je považovaný za afrodiziakum. Tento zoznam pozitívnych účinkov vedie k presvedčeniu, že označenie feniklu za superzdravú zeleninu je bezpochyby oprávnené.

Superekologická zelenina

Superekologická? Čo to znamená? Jednoduchý fakt, že u feniklu môžete spotrebovať každú jeho časť. Samotnú buľvu, stonku, listy, horné „vlásky“ i semená.

Buľva

Biele buľvy obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu a pôsobia blahodárne na naše trávenie. Rovnako ako feniklový čaj, tak i buľvy feniklu možno doporučiť pri nadúvaní a ďalších črevných ťažkostiach. Môžete ju marinovať, variť, piecť či dokonca vyprážať. Je to vynikajúca prísada k jedlám, najmä vo francúzskej a talianskej kuchyni.

Stonek

Stonka feniklu má sladkastú chuť a môže pripomínať zeler. Ako ju môžete využiť? Je výborná do polievky či do šalátu, alebo na ochutenie dusených pokrmov a smaženej zeleniny.

Listy

Vejárovité listy feniklu sa výborne hodia na ochutenie zeleninových jedál.

Horné „vlásky“ feniklu

Ani tie nie sú rozhodne k zahodeniu. Sú aromatické a majú veľmi dobrú chuť. Môžete z nich pripraviť feniklový olej.

Semená

Fenikel bol u nás dlho známy predovšetkým pre svoje semienka, pre svoje upokojujúce a zdravotné účinky. Mamičky ho poznajú ako skvelého pomocníka pri bolestiach brucha ich ratolestí, feniklové semienka rozpúšťajú hlieny a podporujú tvorbu materského mlieka. Usušené semená môžete pridať aj do vývaru, využijete ho pri príprave dresingov či marinád.

Feniklové semienka
Tip na záver
Ako si pripraviť feniklový olej či marinádu?

Príprava oleja: Vlasy a všetok prípadný odpad z krájania feniklu vložte do olivového oleja. Zohrejte na 80 stupňov a potom nechajte zhruba deň lúhovať. Olej preceďte a máte hotovo. Olej sa výborne hodí k rybe, do šalátov alebo do dresingov.

Príprava marinády: Semienka feniklu vložte do mažiaru, rozdrvte a pridajte citrónovú kôru a olivový olej. Všetko zmiešajte a vznikne vám aromatická a jednoduchá marináda, ktorou môžete ochutiť napríklad jahňacie mäso. Mäso nechajte marinovať až 4 dni. Feniklová vôňa krásne prestúpi celým mäsom.

Fenyklový olej

Hortim
Hortim 15. 03. 2020

Čítajte tiež

Mohlo by vás zaujímať