Trápi vás nádcha, prechladnutie, alebo dokonca chrípka? Chcete vyskúšať prírodných pomocníkov, ktorí zatočia so zimnými neduhmi a vrátia vám energiu? Ste tu správne.?.
1. Prevencia – zvýšte svoju obranyschopnosť
Na začiatku nesmieme zabudnúť zdôrazniť prevenciu. Pripravte sa na zmenu počasia a posilnite svoj organizmus. Najdôležitejšou prevenciou je zvyšovanie imunity organizmu. Základom je dodržiavanie pravidelnej a vyváženej stravy, ktorá obsahuje dostatočné množstvo čerstvej zeleniny a vitamínu C. Imunitný systém môžete ďalej posilňovať cesnakom, bylinkovými čajmi a extraktom z echinacey.
2. Zázračný zázvor
Skvelým pomocníkom proti prechladnutiu a chrípke je zázvor. Jednoducho si z neho pripravíte čaj:
- Olúpte podzemok a kúsok zázvoru si dajte rovno do kanvice s čajom.
- Nastrúhajte si zázvor a zalejte horúcou vodou.
- Môžete pridať trochu škorice.
- Dochuťte citrónom a medom alebo pomarančovou šťavou a máte hotovo.
Zázvor pomáha pri tráviacich ťažkostiach či migrénach. Môžete využiť aj jeho afrodiziakálne účinky.
3. Divý divozel
Prečo divý? Zatočí s neduhmi tak divoko, že sa budete diviť. Liečivé divozely sa využívajú pri ochorení priedušiek, liečia kašel a majú protizápalové účinky.
- Kvety stačí iba zaliať horúcou vodou a počkat až zožltnú.
- Čaj preceďte cez plátno.
- Nápoj použite na kašel i chrapot.
- Divozel užívajte v malých dávkách, pretože sú okrem kvetov všetky časti mierne jedovaté.
4. Kloktajte. Kloktajte často!
Kloktaním čistíme hrdlo pri bolestiach v krku a pri ochorení horných dýchacích ciest. Kloktanie nám prinesie dočasnú úľavu.
- Do 2 šálok horúcej vody pridajte 1 lyžicu malinových listov alebo citrónovej šťavy a zmiešajte s 1 lyžičkou medu. Pred kloktaním nechajte zmes vychladnúť na izbovú teplotu.
- Medzi ďalšie kloktadlá domácej výroby si môžete zaradiť aj toto: stačí 125 ml teplej vody, 1 čajová lyžička citrónovej šťavy, 1 lyžička soli a štipka kajanského korenia. Kloktajte niekoľkokrát denne.
5. Zvýšte príjem týchto potravín
Tieto potraviny sú vynikajúcimi bojovníkmi proti infekciám:
- Banány a ryža – upokojujú žalúdok a predchádzajú hnačke.
- Papriky – hŕstka červenej papriky obsahuje takmer 3 x viac vitamínu C ako pomaranč. Jedna hrsť zelenej papriky síce obsahuje menej vitamínu C ako jej sladšia sestra, ale i tak je to o 200 % viac než je doporučená denná dávka. Chilli papričky môžu otvoriť dutiny a pomôcť zničit hlien v pľúcach.
- Čučoriedky– majú vysoký obsah prírodneho aspirínu, ktorý môže znížit horúčku.
- Mrkva – obsahuje betakarotén, ktorý chráni pred voľnými radikálmi a posilňuje imunitný systém.
- Cibuľa – obsahuje fytochemikálie, ktorých cieľom je pomôcť telu vyčistiť bronchitídu a ďalšie infekcie.
- Chren – chren uvoľňuje hlieny, pôsobí antibioticky a celkovo pomáha pri respiračných ochoreniach. Chren je rovnako vynikajúci prostriedok pri rekonvalescencii, pretože aktivuje životné sily.
Dodržujte pitný režim, a to najlepšie s teplými nápojmi. Horúce tekutiny uvoľňujú upchatie nosa, zabraňujú dehydratácii a upokojujú zápal.
- Uvarte si šálok horúceho bylinného čaju. Pridajte jednu čajovú lyžičku medu a panáka whisky alebo bourbonu. Ale naozaj len jedného. Viac alkoholu by bolo skôr na škodu a cítili by ste sa horšie.